II Regionalny Kongres Kobiet w Toruniu

II Regionalny Kongres w Toruniu Po raz drugi w maju 2019 roku odbył się w Dworze Artusa II Regionalny Kongres Kobiet w Toruniu. Nowością były warsztaty, które cieszyły się dużym powodzeniem (opisy poniżej) oraz przeprowadziliśmy trzy panele dyskusyjne:
KOBIETA NA ŚWIECIE
PRZEMOC WOBEC KOBIET
ZDROWIE KOBIET
Gośćmi honorowymi były:
dr hab. prof. UW Monika Płatek
Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest Kierowniczką Zakładu Kryminologii. Związana jest też z Gender Studies prowadzonymi na UW i w Polskiej Akademii Nauk. Ma skończona aplikację sędziowską. Jest współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej i inicjatorką zajęć klinicznych typu „Street Law” w Polsce. Zasiada w radzie Naukowej „Niebieskiej Linii”, w Radzie Fundacji „Po drugie”. W gabinecie cieni Kongresu Kobiet jest Ministrą Sprawiedliwości. Uczestniczy w pracach Unijnego Komitetu ds.Przeciwdziałania Przemocy wobec kobiet EIGE. Jest wieloletnią ekspertką prawną OBWE ODIHR, Rady Europy i Unii Europejskiej. Deklaruje się jako feministka.
Wanda Nowicka
Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum na rzecz państwa świeckiego (1990).Współzałożycielka (1991) i wieloletnia szefowa – jednej z najstarszych i najbardziej skuteczych organizacji działających na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz zdrowia kobiet w zakresie płodności, rozrodczości i planowania rodziny – Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Obecnie jej honorowa Przewodnicząca. Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ, współpracowała z różnymi instytucjami Unii Europejskiej i Rady Europy.Autorka wielu raportów do ONZ i Unii Europejskiej na temat łamania praw człowieka, w tym praw kobiet. Wielokrotnie występowała na forach międzynarodowych (ONZ, UE, Harvard University, Columbia University, New School, CUNY na temat praw człowieka).W latach 2011–2015 posłanka i wicemarszałek Sejmu VII kadencji.

PANELE

WARSZTATY

Warsztat 1: W poszukiwaniu kolorów siebie

Czasem instynktownie czujemy, że pewne kolory do nas lepiej pasują. Intuicyjnie dobieramy barwy i odcienie, które podkreślają naszą urodę. Czy jednak są jakieś zasady określające odpowiednią dla nas gamę kolorów? Czy da się określić i scharakteryzować typy urody tak, aby każda kobieta odnalazła się w jednym z nich? Podstawą poradnictwa kolorystycznego jest „teoria czterech pór roku”, która opiera się na obserwacji, że barwy ciepłe i zimne zmieniają się w przyrodzie w kontekście zmiany pory roku.

Podczas warsztatu chciałabym Wam zaproponować zabawę kolorami: dowiesz się jaką porą roku jesteś i w jakich kolorach Ci do twarzy. W trakcie warsztatów dodatkowo sesja zdjęciowa w wybranych kolorach.”

Justyna Fiałkowska – pedagożka, socjoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień, certyfikowana terapeutka TSR, kobieta szczęśliwa z marzeniami, matka, żona. Moje pasje to krótko: ogród, wędrówki po górach, gotowanie, organizowanie imprez, moda, praca z Kobietami i dla Kobiet.

Anita Sujkowska (Sujka Photography) – pasjonatka życia, podróży, gór i fotografowania: „Fotografowanie to nic innego jak odczuwanie otaczającego świata. Moja miłość, najlepszy romans życia, niekończąca się podróż”

Warsztat 2: Coaching wartości

Jeśli potrzebujesz narzędzia do szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji, to ten warsztat jest dla Ciebie. Wartości, to niezawodny drogowskaz. To Twoje niekończące się paliwo do działania. Jeśli żyjesz w zgodzie z nimi nie potrzebujesz motywacji i zachęty. Źródło energii życiowej zasilane wartościami jest niewyczerpane. Warsztat jest okazją do nazwania i zapisania tego co ważne. W trakcie warsztatu przyjrzysz się swojemu systemowi wartości i wskażesz sposoby realizowania go w różnych przestrzeniach życiowych. A może będzie okazją do spojrzenia w przyszłość?

Grażyna Mikusek – coach ICC i doradca zawodowy z doświadczeniem, tylko z ostatniego roku 350 sesji. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz studiów podyplomowych min. z zakresu pedagogiki, przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego. Aktywna zawodowo od ponad 25 lat, od prawie dekady jako przedsiębiorca. Prowadzi indywidualne sesje coachingowe, warsztaty z zakresu przedsiębiorczości oraz doradztwa zawodowego. Ostatnio rozpoczęła z powodzeniem realizację autorskiego warsztatu Coachingu rodzicielskiego. Kobieta szczęśliwa i zadowolona, zakochana w życiu.

Warsztat 3: Najlepszy moment

Chcemy być szczęśliwi, od zaraz, „od już”, jednak gdy zaczynamy sobie wyobrażać zmiany, odwlekamy start. Od jutra, od poniedziałku, od nowego…. Szukamy argumentów by przekonać samych siebie, że zaczniemy gdy będziemy mieli lepsze samopoczucie, otoczeni innymi ludźmi, będziemy bardziej przygotowani. Gdy tak myślimy, może się okazać, iż nigdy nie nadejdzie dobry moment na start. Chcemy Ci dać możliwość przyjrzeniu się tym „przeszkadzaczom” i sposobom ich niwelowania. Chcemy byś podczas spotkania zauważył/a swoje potrzeby, mocne strony i zobaczył/a, to że najlepsza chwila do spełniania marzeń jest właśnie teraz.

Magda Pawlak – socjoterapeutka, terapeutka TSR (certyfikat PSTTSR), specjalistka psychoterapii uzależnień , terapeutka rodzinna, profilaktyk, coach. Jest edukatorką rodzinną w zakresie rekomendowanego Programu Wzmacniania Rodziny. Zajmuje się prowadzeniem grup wsparcia, warsztatów, szkoleń oraz terapii indywidualnej i konsultacji wychowawczych. Współpracuje z instytucjami społecznymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Uzależniona od swojego roweru i czytania książek.

 

Magdalena Deczyńska – kobieta wielozadaniowa, szukająca i czasem szokująca, specjalistka psychoterapii uzależnień, terapeutka TSR, organizatorka imprez okolicznościowych, pasjonatka pracy z ludźmi i dla ludzi, inicjatorka różnych działań społecznych, warsztatów rozwojowych dla Kobiet, młodzieży, rodziców i wybranych grup zawodowych. Czasem lubi „robić nic”.

Warsztat 4: Piękno leży w oku patrzącego

To spotkanie jest okazją do tego, by poszukać i odkryć w sobie i poza sobą wszystko to, co dobre, piękne, wartościowe i … co jeszcze? – nie wiem, gdyż Piękno i brzydota leżą w oczach tego, który patrzy.Kornel Jarzębiński – właściciel firmy Studio Rozwoju Personalnego „Progress Line”, psychoterapeuta systemowy, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, coach, trener mentalny, trener rozwoju osobistego, wykładowca współpracujący z uczelniami wyższymi i instytucjami społecznymi. Pracuje z Klientami indywidualnymi, parami, rodzinami, grupami i organizacjami.

Warsztat 5: Rzeczywistości równoległe – bohaterzy osobistych reality-show- obecność w social mediach

Czas przeznaczony na warsztat będzie czasem sprzyjającym refleksji na temat naszego miejsca w/wobec social mediów. Poruszymy temat obecności w świecie wirtualnym – od relacji ze sobą po relacje z „publicznością”, „obserwującymi”, „followersami”, „znajomymi”. Kierunki naszych aktywności wyznaczać będą zagadnienia związane ze świadomością i wyborami dokonywanymi w realno-wirtualnej materii naszego życia.

Jakie potrzeby realizujemy?

Co kieruje naszymi decyzjami?

Jaki wpływ mamy na swoje internetowe aktywności?

Jaki jest związek interaktywnych działań z naszym ciałem?

Gdzie jest nas więcej, gdzie jesteśmy bardziej i czy można oddzielać virtual od reala?

Joanna Roch pedagożka, terapeutka uzależnień, zawodowo i prywatnie poszukiwaczka znaczeń, obserwatorka i uczestniczka zmian – własnych i cudzych. Zainteresowana ludźmi – różnicami i obszarami wspólnymi. Świadoma złożoności świata – interpunkcyjnie znak zapytania. Na Kongresie Kobiet dla i z przynależności.

Warsztat 6: Uchwyć piękno swojego świata

Żyjemy w wizualnym świecie. Każdego dnia oglądasz setki zdjęć. Zapewne każdego dnia robisz zdjęcia – sobie i swojemu otoczeniu. Zapewne wiesz jak ważny jest wizerunek dla postrzegania samego siebie, postrzegania innych i postrzegania przez innych. To wszystko wiesz. A czy wiesz jak wykorzystać to do odnajdywania swoich zasobów? Jak wykorzystać to do wspierania siebie i wspierania innych? Jak dzięki temu tworzyć lepsze relacje i poprawiać porozumienie z innymi? Zapraszam na warsztat. Dla kogo? Dla kobiet, które chcą i lubią wspierać innych oraz chcą i lubią doceniać siebie.

Izabela Belzyt – pedagog pozytywny, edukatorka komunikacji, pracy z ciałem i emocjami, tyflopedagog, wykładowca (doktor n.hum), autorka wielu publikacji naukowych. Współautorka Inicjatywy Horoleska. Pasjonatka swojej pracy, czerpiąca radość ze zdobywania wiedzy i dzielenia się nią w praktyce. Napisała 2 powieści, jeździła z osobami niewidomymi na nartach, lubi krótkie wyprawy z małym plecakiem (horoleską), mistrzyni pakowania. Kobieta szczęśliwa, uzależniona od kawy, długich spacerów po plaży i wschodów słońca, czerpiąca radość z drobiazgów. Wielbicielka chmur, które maniakalnie fotografuje.

Warsztat 7: Tworzenie moodboardu do projektu wnętrza

Joanna Alaborska, Natalia Lenczewska

Podczas warsztatów każda z uczestniczek/każdy z uczestników stworzy swój własny, unikalny moodboard dla wnętrza. Jeżeli stoisz przed trudnymi wyborami w obliczu remontu, zmiany wystroju mieszkania, budowy i wykończenia domu, te warsztaty są dla Ciebie. Pokażemy jak samodzielnie wykonać mooodboard, czyli wstęp do kreatywnej pracy projektowej i idealny sposób na przedstawienie swojej koncepcji zmian we wnętrzu. Dowiecie się czym jest moodboard oraz jak i po co go tworzyć. Moodboardy tworzy się najczęściej na etapie wstępnej koncepcji podczas wykonywania projektu wnętrz. To wizualne przedstawienie koncepcji projektowej w formie tablicy inspiracji, “tablicy nastroju”. Moodboard może posłużyć każdej/każdemu z nas jako wstęp do samodzielnej aranżacji. Stworzymy go na własne potrzeby i w celu zaprezentowania naszej koncepcji rodzinie z którą będziemy omawiać pomysł na remont mieszkania czy domu. Dzięki tablicy mamy możliwość uporządkowania naszych pomysłów. Zestawiając ze sobą na płaskiej planszy wybrane kolory, wzory, drewno, płytki, tkaniny, materiały i wycinki z gazet mamy szansę sprawdzić, czy dobrze się ze sobą komponują. Pomoże nam to zweryfikować nasze wizje i utwierdzić się w przekonaniu, że nasze pomysły są świetne … lub że musimy szybko zmienić koncepcję. Poczuj się jak profesjonalny projektant wnętrz.

Do stworzenia własnego moodboardu uczestniczki/uczestnicy otrzymają : próbki farb, wzory płytek, podłóg, tkaniny. Dodatkowo uzupełniająco wycinki – zdjęcia różnych elementów jak meble, dodatki, dekoracje. Następnie wszystkie te elementy postaramy się ze sobą połączyć i drogą eliminacji odrzucić to, co nie pasuje, co psuje nam całą koncepcję. Zachęcamy do zbierania własnych zdjęć z gazet, z Internetu i przyniesienia ich ze sobą na warsztaty, może wokół tego stworzymy Waszą unikalną koncepcję. Szukajmy wszystkiego co nam się podoba i pasuje do naszego wymarzonego wnętrza, razem znajdziemy wspólny mianownik.

Gotowe moodboardy zostaną sfotografowane, na życzenie razem z autorką (proponuję przemyśleć kolorystykę stylizacji – można ubrać się w stylu wymarzonego salonu albo toalety ;-)) i tuż po zakończeniu warsztatów rozesłane do uczestniczek/uczestników.

Kilka praktycznych rad przy tworzeniu moodboardu dla wnętrza :

– Zaczynamy od ogólnego pomysłu na styl, klimat naszego wnętrza. To będzie nasza baza, nasz punkt zaczepienia – możemy mieć tę bazę w głowie, możemy zebrać zdjęcia – inspiracje.

– Wybrane kolory stosujemy w podobnych proporcjach, jakie chcemy otrzymać w naszym nowym wnętrzu (np. szara baza 70%, granatowe dodatki, ściany – 25 %, złote akcenty 15%).

– Korzystajmy ze zdjęć mebli, lamp i elementów dekoracyjnych z w wybranych przez nas sklepów – wycinki z gazet, katalogi, zdjęcia z Internetu. 

– Dobrze przemyśl wybór tła, nie musi być białe, można eksperymentować, ale inne tła mogą zmienić, narzucić konkretną koncepcje i trzeba mieć tego świadomość. Czy nasze wnętrze ma być jasne, rozświetlone, czy kochamy mroczne i tajemnicze klimaty podkreślone czarnym tłem.

– Jeżeli mamy w domu/mieszkaniu przedmioty, które chcemy lub musimy zachować, warto wyposażyć się w dobre zdjęcie wydrukowane i wykorzystać w naszej tablicy. Będziemy budować wnętrze w oparciu o istniejące elementy ale za pomocą nowych kolorów i dodatków stworzymy tworząc wokół nich zupełnie nową koncepcję.

– Bawmy się, moodboard nie stawia żadnych ograniczeń.